بیانیه کانون وکلای دادگستری فارس و کهگیلویه و بویراحمد مبنی بر محکومیت جنایت خشونت بار ضد بشری در نیوزلند

به نام خدا
بنی دم اعضای یکدیگرند             که در آفرینش ز یک گوهرند
چو عضوی بدرد اورد روزگار           دگرعضوها را نماند قرار
جمعه خونین نیوزیلند بار دیگر فاجعه ای ضد بشری را رقم زد و گره عقده های بیمار این بار گلوله شد و از لوله های بی رحم تفنگ بر جان زنان وکودکان و مردان نمازگزاری آتش ریخت که در محراب پرستش به نیایش مشغول بودند .
بی شک خشونت و ترور و جنایت در هر زمان و مکان و تحت هر عنوان و با هر انگیزه ای محکوم و مردود و منفور است القاعده باشد یا داعش در خاور میانه و یا یک حرکت تروریستی و فاشیستی نژاد پرستانه در ان سوی جهان در نقطه ای ناآرام در اقیانوس ارام .
ماده ١٨ اعلامیه جهانی حقوق بشر میگوید : هر شخصی حق دارد از آزادی انديشه، وجدان و دين بهره مند شود. اين حق شامل آزادی اظهار دين يا اعتقاد، در قالب آموزش دينی، عبادت‌ها و اجرای آيين‌ها و مراسم دينی به تنهايی يا به صورت جمعی، به طور خصوصی يا عمومی است .
امروز جهان به شدت نیازمند توسعه و ترویج و تبلیغ فرهنگ صلح و دوستی است . شاخه های زیتون را باید بر منقار کبوتران به جای جای جهان پرواز داد و منادی صلح و آشتی جهانی گردید .در پیام یونسکوآمده است : ” فرهنگ صلح شامل ارزش ها و رفتارهایی است که بیانگر و الهام بخش اعمال افراد درمشارکت متقابل اجتماعی مبتنی بر اصول آزادی ؛ عدالت و دموکراسی ، رعایت حقوق همگان ، دگرپذیری و همبستگی ، نفی خشونت ؛ تلاش برای پیشگیری از جنگ و حل مشکلات از طریق گفت و گو ومذاکره و مشارکت کامل انسانها در فرایند توسعه جوامع است .” از این رو نه فقط دو لتها و سازمانهای رسمی و نهادهای حقوق بشری که همه آحاد و افراد با هر رنگ و مذهب و ملیت و نژاد می بایست سفیر صلح و دوستی و آشتی باشند و هر انچه را که بوی جنگ و رنگ خشونت دارد دفع و نفی نمایند .
اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران و ۲۵ کانون مستقل عضو این اتحادیه جنایت وحشیانه و خشونت بار علیه مسلمانان بیگناه نیوزیلند را به شدت محکوم مینماید و ضمن اظهار همدردی با خانواده های قربانیان این حادثه تلخ و عرض تسلیت به جامعه بشری ودولت و مردم نیوزیلند و کانونهای وکلای این کشور ،امادگی خود را برای همکاریهای حقوقی و بشر دوستانه در این حوزه اعلام میدارد .

روابط عمومي کانون وکلای دادگستری فارس ، کهگیلویه و بویراحمد

Be the first to comment

نظرات کاربران

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*